Blended Learning metoda učenja
U ovom edukativnom programu koriste se savremene nastavne metode i alati učenja na daljinu (putem interneta), kako bi se studentima omogućilo da izvuku najveću dobit iz svakog elementa programa. Model učenja koji se primjenjuje je takozvano blended learning (eng. blended = kombinovano) učenje u kojem je učenje putem interneta kombinovano sa učenjem u radionici kako bi se postigli najbolji rezultati i omogućilo profesionalno napredovanje i onima koji za te svrhe nisu u mogućnosti ili ne žele da napuste posao i mjesto stanovanja na nekoliko godina.
U našim programima, posebna pažnja posvećuje se interakciji sa studentima i njihovoj intenzivnoj komunikaciji sa predavačima. Zahvaljujući alatima koje koristimo u blended learning metodi predavači su uvijek na raspolaganju studentima za sva pitanja i dodatne instrukcije.
- Online edukativna platforma (virtuelna učionica): sav teorijski sadržaj nastavnog programa studentima se stavlja na raspolaganje putem online edukativne platforme. Neograničeni pristup online edukativnoj platformi omogućava studentu da bira vrijeme učenja. Edukativna platforma omogućava neograničen pristup ne samo tekstualnim sadržajima, već i snimcima video predavanja, edukativnim video i audio zapisima, alatima samotestiranja, alatima komunikacije sa kolegama i predavačima, forumima i mnogim drugim alatima koji studentima pomažu da vrijeme uloženo u učenje bude vrijeme dobro iskorišteno.
- Sedmične online sesije - koristi se specijalizovani softver za online predavanja, koji olakšava direktnu komunikaciju cijele grupe studenata sa predavačem. Isti softver se koristi i za teorijske ispite na kraju svakog semestra.
- Forumi za chat i diskusiju: ovaj alat je dio edukativne platforme i koristi se za individualnu komunikaciju između studenata i predavača. Nadalje, forumi za diskusiju su podešeni tako da studentima omogućavaju da međusobno komuniciraju i zajednički diskutuju o različitim temama vezanim za gradivo i profesiju.
- Prezentacije kliničkih slučajeva: tokom svakog semestra studenti su dužni pripremiti i prezentovati kliničke slučajeve / istraživačke radove koji se potom diskutuju u online sesijama sa cijelom grupom.
- Sedmični testovi: ovi kratki testovi koji se na kraju sedmice postavljaju na platformu služe za samo-evaluaciju i studentima, ali i nastavnicima, pomažu da procijene napredak u učenju i prepoznaju probleme ukoliko postoje.
- Sistem podrške putem mentora: Uz predavače, studentima je u toku programa stavljen na raspolaganje i mentor kojega mogu kontaktirati i tražiti savjet ili pomoć, koristeći multimedijalne alate (chat, mail, skype, itd). Mentori u programu su jedna vrsta asistenata predavačima i često su to uspješni bivši studenti naših programa, koji izvrsno poznaju metodologiju i sadržaj programa.
- Praktične radionice: Praktična edukacija se sprovodi u vidu intenzivnih praktičnih radionica koje vode iskusni stručnjaci i na kojima studenti rade sa model pacijentima. Studenti na radionicama nisu samo posmatrači nego aktivni učesnici koji praktičnim vježbama usavršavaju svoje vještine rada u proizvodnji protetičkih i ortotičkih pomagala. U svakom od pet semestara, organizuje se barem jedna praktična radionica. Praktične radionice i interaktivni seminari se implementiraju u skladu s nastavnim planom i programom, a fokusirani su na savremenu praksu i metode koji se koriste u P&O profesiji.
- Semestarski ispiti: Na kraju svakog semestra studenti polažu teorijski i praktični ispit kojim se provjeravaju teorijsko znanje i praktične vještine svakog pojedinog studenta. Pozitivna ocjena na svakom semestarskom ispitu je obvezna za nastavak edukativnog procesa.
Prema službenom ISPO protokolu, po završetku svakog semestra studenti su dužni da polažu teorijske (pismene) i praktične semestarske ispite. Ovi ispiti kvalifikuju studenta da pristupi završnom kvalifikacijskom ispitu (ISPO ispit).
Završni kvalifikacijski ispit (ISPO ispit) polaže se pred nezavisnom ispitnom komisijom, sastavljenom od stručnjaka iz oblasti i obično najmanje jednog ljekara. Ispit se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela.
- Praktični dio: polaže se u vidu kombinovanog diplomskog rada u kojem student izrađuje pomagalo i prezentuje pred komisijom. Prezentacija mora sadržavati sveobuhvatne informacije o vrsti i procesu izrade pomagala, evaluaciji pacijenta, statičkim i dinamičkim probama, kao i analizu eventualnih nedostataka. Prezentacija se odvija uz prisustvo pacijenta. Dio ispita čini i intenzivno usmeno ispitivanje od strane ispitne komisije, koje je vezano za prezentovani slučaj. Tokom završnog ispita, studenti izvode niz praktičnih vježbi kako bi dokazali stečeni nivo znanja i praktičnih vještina iz različitih protetičkih/ortotičkih disciplina.
- Teorijski dio: radi se u pismenoj formi (online ili na centralizovanoj lokaciji) i podijeljen je u segmente koje odražavaju tematske cjeline svih 5 semestara.
Kako bi se osigurao kvalitet naših obrazovnih programa, Međunarodno udruženje za protetiku i ortotiku (International society for prosthetics and orthotics - ISPO), kao primarna organizacija odgovorna za obrazovanje iz oblasti protetike i ortotike u svijetu, prati kvalitet našeg programa. Ovaj program je akreditovan od ISPO prvi puta 2010. godine. Akreditacija programa je potvrđena, po standardnom ISPO protokolu 2012. i 2017. godine (period akreditacije važi 2017-2021).
Više o edukativnoj platformi
Edukativna platforma ili virtuelna učionica je online prostor kojem studenti pristupaju putem svog korisničkog imena i lozinke koje dobiju na početku programa. Putem edukativne platforme, studentima su dostavljeni edukativni materijali u različitim formatima, uključujući online lekcije, videa, kao i materijale za čitanje. Putem edukativne platforme studenti prate program i izvršavaju svoje zadatke (npr. predavanje zadaće i pisanih referata), rade sedmične testove, itd.
Sve sedmične aktivnosti su jasno prikazane u semestarskom rasporedu. Studenti mogu pregledati zadatke, rokove za predaju završenih zadataka, kao i kriterijume za ocjenjivanje, što im omogućava da bolje planiraju svoje vrijeme.
Studenti biraju kada i gdje će se prijaviti za učestvovanje u nastavi, što im omogućava da bolje vrijeme za učenje bolje uklope u svoj užurbani raspored. Online učionica funkcioniše u asinhronom okruženju, što znači da su studenti slobodni da učestvuju u vrijeme koje im najbolje odgovara, sve dok zadovoljavaju zadane rokove i kriterije pohađanja nastave i učešća u nastavi.